To już nie przypuszczenie ale pewność.
Polska - podobnie jak większość zamożnych krajów staje się krajem opiekuńczym, (albo już jest), gdzie coraz większą część dochodu narodowego przeznacza się na rozmaite programy pomocowe. Przykłady? Jest ich wiele – generalnie można podzielić je na trzy kategorie
I. Programy ułatwiające opiekę i wychowanie dzieci („Maluch”, „Aktywny rodzic”, „Osiemset +”)
II. Opiekę senioralną (emerytury i renty, „Bon senioralny”, „Senior 75+”)
III. Dotyczące osób niepełnosprawnych ( świadczenie pielęgnacyjne , zasiłek pielęgnacyjny , specjalny zasiłek opiekuńczy, zasiłek dla opiekuna, renta socjalna , zasiłek stały czy zasiłek okresowy.
Dodajmy do tego dopłaty do pobytu w sanatorium (pobyt z opiekunem), wczasy rehabilitacyjne, dopłaty do Domów Dziennego Pobytu..
Czytaj więcej: Głos realisty z okazji Dnia Seniora
11 listopada 1918 roku to jedna z najważniejszych dat zapisanych na kartach polskiej historii. Dzień, w którym Naród Polski odzyskał swoje miejsce na mapie Europy. Stało się to za sprawą wyjątkowego zbiegu okoliczności, kiedy to wszystkie trzy mocarstwa zaborcze poniosły klęskę w I Wojnie Światowej. 11 listopada 1918 roku, w wagonie kolejowym we francuskim Compiègne podpisany został akt kapitulacji Niemiec, kończący I Wojnę Światową. Tego samego dnia Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich.Dla upamiętnienia tych ważnych wydarzeń, 11 listopada to Narodowe Święto Niepodległości, dzień ustawowo wolny od pracy.
106 lat które upłynęły od tamtego dnia, możemy podzielić na cztery odrębne okresy:
I - okres w którym państwo polskie ustalało swoje granice, konsolidowało ziemie po zaborach i odbudowało zniszczenia.
II – wrzesień 1939 do 8 maja 1945 to czas zawieruchy II Wojny Światowej i okupacji przez dwóch nowych/starych zaborców – faszystowskie Niemcy i ZSRR.
III - to okres iluzorycznej wolności i odbudowy państwa w nowych granicach, połączonych z utratą ziem na wschodzie i przesunięciem granic na zachód; trwał do 4 czerwca kiedy to na mocy porozumień między władzami PRL a częścią opozycji odbyły się częściowo wolne wybory parlamentarne.
IV - Zwycięstwo opozycji które było jednocześnie plebiscytem i sądem dla rządów „komuny” otworzyło nową epokę w najnowszych dziejach Polski.17 września 1993 r. ostatnie oddziały okupacyjnych wojsk radzieckich opuściły Polskę; była to kropka nad „i”.
Czytaj więcej: Narodowe Święto 11 listopada. Ważny dzień dla każdego Polaka.