11 listopada 1918 roku to jedna z najważniejszych dat zapisanych na kartach polskiej historii. Dzień, w którym Naród Polski odzyskał swoje miejsce na mapie Europy. Stało się to za sprawą wyjątkowego zbiegu okoliczności, kiedy to wszystkie trzy mocarstwa zaborcze poniosły klęskę w I Wojnie Światowej. 11 listopada 1918 roku, w wagonie kolejowym we francuskim Compiègne podpisany został akt kapitulacji Niemiec, kończący I Wojnę Światową. Tego samego dnia Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich.Dla upamiętnienia tych ważnych wydarzeń, 11 listopada to Narodowe Święto Niepodległości, dzień ustawowo wolny od pracy.
106 lat które upłynęły od tamtego dnia, możemy podzielić na cztery odrębne okresy:
I - okres w którym państwo polskie ustalało swoje granice, konsolidowało ziemie po zaborach i odbudowało zniszczenia.
II – wrzesień 1939 do 8 maja 1945 to czas zawieruchy II Wojny Światowej i okupacji przez dwóch nowych/starych zaborców – faszystowskie Niemcy i ZSRR.
III - to okres iluzorycznej wolności i odbudowy państwa w nowych granicach, połączonych z utratą ziem na wschodzie i przesunięciem granic na zachód; trwał do 4 czerwca kiedy to na mocy porozumień między władzami PRL a częścią opozycji odbyły się częściowo wolne wybory parlamentarne.
IV - Zwycięstwo opozycji które było jednocześnie plebiscytem i sądem dla rządów „komuny” otworzyło nową epokę w najnowszych dziejach Polski.17 września 1993 r. ostatnie oddziały okupacyjnych wojsk radzieckich opuściły Polskę; była to kropka nad „i”.
Czytaj więcej: Narodowe Święto 11 listopada. Ważny dzień dla każdego Polaka.
To już nie przypuszczenie ale pewność.
Polska - podobnie jak większość zamożnych krajów staje się krajem opiekuńczym, (albo już jest), gdzie coraz większą część dochodu narodowego przeznacza się na rozmaite programy pomocowe. Przykłady? Jest ich wiele – generalnie można podzielić je na trzy kategorie
I. Programy ułatwiające opiekę i wychowanie dzieci („Maluch”, „Aktywny rodzic”, „Osiemset +”)
II. Opiekę senioralną (emerytury i renty, „Bon senioralny”, „Senior 75+”)
III. Dotyczące osób niepełnosprawnych ( świadczenie pielęgnacyjne , zasiłek pielęgnacyjny , specjalny zasiłek opiekuńczy, zasiłek dla opiekuna, renta socjalna , zasiłek stały czy zasiłek okresowy.
Dodajmy do tego dopłaty do pobytu w sanatorium (pobyt z opiekunem), wczasy rehabilitacyjne, dopłaty do Domów Dziennego Pobytu..
Czytaj więcej: Głos realisty z okazji Dnia Seniora
Zgodnie z uchwałą zarządu KFS nr 3 z dnia 03.10.2024r. zawarto umowę licencyjną ograniczonej i wyłącznej na używane znaki towarowe ,, Za Wolność Spółka z o.o. z siedzibą w Gdyni , a Krajowym Forum Samorządowym& KRŁ RP z siedzibą w Bydgoszczy.
Za Wolność to organizacja dedykowana wsparciu osób represjonowanych za działalność niepodległościową w latach 1944-1989. Naszym celem jest nie tylko pomoc w uzyskaniu odszkodowań i zadośćuczynień, ale także przywracanie dobrego imienia bohaterom, którzy poświęcili swoją wolność dla ojczyzny i doświadczyli z tego powodu represji komunistycznych. Wierzymy, że każda osoba, która walczyła o niepodległość Polski, zasługuje na sprawiedliwość, uznanie i pamięć.
Czytaj więcej: Za Wolność
W dnu 3 października odbyło się spotkanie Zarządu KFS w Sali Konferencyjnej siedziby BCOPiW ul. Gdańska 5. Spotkanie otworzył prezes Benedykt Partyka który odczytał porządek zebrania. Najdłużej działającym w Stowarzyszeniu członkom została wyręczona honorowa ”Złota Odznaka KFS” którą otrzymali:
- prof. Janusz Kwiecień
- Kol. Lilla Szpojda
- Kol. Rafał Kuskowski
- Kol. Witold Szulc
- Kol. Zofia Stachowiak
- Kol. Piotr Piekarski
- Kol. Marek Łukaszewski
- Kol. Lech Zagloba Zygler
W imieniu organizacji serdecznie gratulujemy wszystkim wyróżnionym Benedykt Partyka prezes zarządu krajowego KFS.
Czytaj więcej: Sprawozdanie ze spotkania 3.10.2024
Spotkanie zawierało uroczyste momenty a w toku przybrało charakter ożywionej dyskusji na sprawy miasta Bydgoszczy ze szczegółowymi i eksperckimi – dzięki wiedzy zaproszonych gości – uwagami na temat ekologii , finansów i planów rozbudowy metropolii bydgoskiej.
Czytaj więcej: Relacja z uroczystego Zarządu KFS i KRŁ (12.09.2024 r.)
Tematem sesji było ustosunkowanie się do do postulatów dotyczących „Koncepcji Rozwoju kraju do 2050 roku” będącej aktualnym tematem obrad na Radzie Ministrów a także zaopiniowanie końcowych wniosków z obrad IV Sejmiku Wojewódzkiego z dnia 28.08.2024 w którym zawarta była teza o „dwubiegunowości (duopolu) metropolii ponadregionalnej miast Bydgoszcz -Toruń” forsowana przez Samorząd Wojewódzki.
Czytaj więcej: Sprawozdanie z VII sesji RM Bydgoszcz 04.08.2024
W nowej kadencji większość w Radzie Miasta Bydgoszcz będzie miała Koalicja Obywatelska, która zdobyła 15 z 28 mandatów.
Skład Rady Miasta Bydgoszczy w kadencji 2024 - 2029 (oficjalne dane PKW):
- Monika Matowska (KKW Koalicja Obywatelska)
- Marek Jeleniewski (KKW Koalicja Obywatelska)
- Jakub Mikołajczak (KKW Koalicja Obywatelska)
- Izabela Nowicka (KKW Koalicja Obywatelska)
- Jan Szopiński (KKW Koalicja Obywatelska)
- Lech Zagłoba-Zygler (KKW Koalicja Obywatelska)
- Kazimierz Drozd (KKW Koalicja Obywatelska)
- Maria Gałęska (KKW Koalicja Obywatelska)
- Elżbieta Rusielewicz (KKW Koalicja Obywatelska)
- Zdzisław Tylicki (KKW Koalicja Obywatelska)
- Robert Kufel (KKW Koalicja Obywatelska)
- Janusz Czwojda (KKW Koalicja Obywatelska)
- Mateusz Zwolak (KKW Koalicja Obywatelska)
- Anna Mackiewicz (KKW Koalicja Obywatelska)
- Maciej Świątkowski (KKW Koalicja Obywatelska)
- Szymon Róg (KWW Łukasza Schreibera - Bydgoska Prawica)
- Bogdan Dzakanowski (KWW Łukasza Schreibera - Bydgoska Prawica)
- Michał Krzemkowski (KWW Łukasza Schreibera - Bydgoska Prawica)
- Piotr Walczak (KWW Łukasza Schreibera - Bydgoska Prawica)
- Wojciech Bielawa (KWW Łukasza Schreibera - Bydgoska Prawica)
- Paweł Sieg (KWW Łukasza Schreibera - Bydgoska Prawica)
- Paweł Bokiej (KWW Łukasza Schreibera - Bydgoska Prawica)
- Grażyna Szabelska (KWW Łukasza Schreibera - Bydgoska Prawica)
- Katarzyna Siembida (KWW Łukasza Schreibera - Bydgoska Prawica)
- Radosław Ginther (KKW Trzecia Droga PSL-PL2050 Szymona Hołowni)
- Joanna Czerska-Thomas (KKW Trzecia Droga PSL-PL2050 Szymona Hołowni)
- Tomasz Hoppe (KKW Trzecia Droga PSL-PL2050 Szymona Hołowni)Czy nowa Rada poradzi sobie z wyzwaniami które przed nią stoją?
- 16 radnych zachowało swój mandat. 12 zasiądzie w radzie po raz pierwszy, lub wróci do niej po latach przerwy jak Jan Szopiński, Michał Krzemkowski i Marek Jeleniewski.
Czytaj więcej: Po wyborach samorządowych
W czasie obchodów 25-lecia KFS odwiedziła nas Redakcja Polskiego Radia PiK. Przedstawiamy materiał, prezentowany na łamach tej zacnej instytucji: "Krajowe Forum Samorządowe oceniło pracę bydgoskich radnych. Kogo wyróżniono?""Krajowe Forum Samorządowe oceniło pracę bydgoskich radnych. Kogo wyróżniono?"
Czytaj więcej: 25-lecie KFS - piszą i mówią o nas
Doczekaliśmy się pięknego Jubileuszu 25-lecia działalności Krajowego Forum Samorządowego, obchodzonego dnia 13 czerwca. Dzień Samorządu Terytorialnego który obchodzony jest corocznie 27 maja przypomina że pierwsze wybory samorządowe odbyły się w tym majowym dniu 1990.
Co przyniosły Samorządy lokalnym społecznościom opisywać by dużo. Wystarczy rozejrzeć się wokół, a młodym obywatelom pozostają rozmowy z rodzicami pamiętającymi siermiężną rzeczywistość czasów PRL- u a także skonfrontowanie obrazów zachowanych chociażby na starych pocztówkach z aktualnym wystrojem miast, miasteczek i wsi.
Spraw którymi zajmuje się KFS jest dużo, a oczekujących na dyskusję w przestrzeni parlamentarnej jest n.p. propozycja stworzenia jednomandatowych okręgów wyborczych co ma logiczne uzasadnienie ze względu na bliższe powiązania przedstawicieli narodu zasiadającymi w Parlamencie z wyborcami.
Czytaj więcej: 25-lecie Krajowego Forum Samorządowego