Sprawozdanie z VII sesji RM Bydgoszcz 04.08.2024
- Szczegóły
- Opublikowano: czwartek, 12 wrzesień 2024 11:24
Tematem sesji było ustosunkowanie się do do postulatów dotyczących „Koncepcji Rozwoju kraju do 2050 roku” będącej aktualnym tematem obrad na Radzie Ministrów a także zaopiniowanie końcowych wniosków z obrad IV Sejmiku Wojewódzkiego z dnia 28.08.2024 w którym zawarta była teza o „dwubiegunowości (duopolu) metropolii ponadregionalnej miast Bydgoszcz -Toruń” forsowana przez Samorząd Wojewódzki.
Nadzwyczajna sesja bydgoskiej rady miasta stała się rzadko spotykanym tu pokazem jedności polityków wszystkich partii. Zebrali się pod chorągwią walki o uznanie Bydgoszczy za wiodące miasto w Kujawsko-Pomorskiem. - Pod żadnym dokumentem traktującym na zasadach równości Bydgoszcz i Toruń się nie podpiszę - mówił stanowczo prezydent Rafał Bruski.
Dyskusję na sesji zapoczątkowała posłanka Iwona Karolewska która przedstawiła dane o sile oddziaływania miasta Bydgoszcz w którego obrębie znajduje 20 gmin z 600tys. Liczących około mieszkańców.
Analogicznie w polu oddziaływania miasta Toruń takich gmin jest 9.
Kolejnym zgłoszonym do wystąpienia był poseł Łukasz Schreiber który pozytywnie wyrażając się o walorach Bydgoszczy predysponując miasto do awansu ponadregionalnego ubolewał nad brakiem dialogu między stronnictwami politycznymi.
Następnie zabierali głos następni radni a także zaproszeni goście, wśród których zabrakło przedstawicieli sejmiku kujawsko -pomorskiego marszałka Piotra Całbeckiego i posła bydgoskiego Zbigniewa Ostrowskiego.
Wystąpienia były wspierane licznymi analizami przedstawianymi na planszach wizualnych i wykresach.
Jak widać z planszy zarówno miasto Bydgoszcz jak i Toruń zaliczone zostały do aglomeracji regionalnych III rzędu. Miasta zaliczane do metropolii ponadregionalne (7) to Szczecin, Poznań, Wrocław, Łódź, trójmiasto Gdańsk-Gdynia-Sopot, Katowice i Kraków.
W zasadzie wszyscy zabierający głos w dyskusji jak dr Giziński, senator Kobiela i inni podkreślali jak ważne jest dobre skomunikowanie z innymi ośrodkami miejskimi. Podkreślano znaczenie drogi S10 Szczecin – Siedlin, której trzy odcinki z pozostałych pięciu są w budowie, a która w okolicach węzła Płońskiego będzie się łączyła z S7.
Rozbudowa sieci kolejnictwa w tej kadencji jest „pogrzebana” ale budowa terminalu składowo-przeładunkowego w Emilianowie koło Bydgoszczy to pierwszy element większej infrastruktury. Planowany port przeładunkowy tzw. ‘’suchy” ma być kluczowym elementem tzw. bydgoskiego węzła multimodalnego, który miałby ułatwić transport towarów między portami w Gdańsku i Gdyni a południem Polski, w rejonie stacji kolejowej i planowanego węzła drogi ekspresowej S10 w Emilianowie. Obecnie 50% potencjału wykorzystuje wojsko.
Patryk Konsorski z Bydgoskiego Ruchu Miejskiego w swoim długim wystąpieniu popartym analizami przekonywał że wszystkie dane wskazują na siłę Bydgoszczy.
Po dyskusji po 5 minutowej przerwie radni przystąpili do głosowania nad odrzuceniem koncepcji dwu-biegunowości metropolii Bydgoszcz -Toruń.
Wyniki głosowania
Po głosowaniu obrady sesyjne podsumował prezydent Rafał Bruski, który sięgając po archiwalne akty dotyczące trwającej długie lata dyskusji n/t koncepcji tworzenia metropolii pokazał dokument opracowany przez naukowe gremia
z którego jasno wynika że to Bydgoszcz a nie Toruń spełnia kryteria do pełnienia ośrodka metropolii.
”Cieszę się, że dzisiaj na Sesji Rady Miasta wszyscy byliśmy zgodni. Nie ma podstaw merytorycznych ani woli bydgoskiego samorządu, by tworzyć dwubiegunową metropolię bydgosko-toruńską. Toruń dąży jedynie do budowania wrażenia równorzędności naszych miast, co jest nieuzasadnione i sprzeczne z interesem Bydgoszczy. Ja się pod takim pomysłem nigdy nie podpiszę, bo wierzę, że Bydgoszcz powinna rozwijać się na swoich warunkach, niezależnie od aspiracji Torunia.
Zostawiam w komentarzu moje stanowisko, które wysłałem w tej sprawie do Pani Minister Funduszy i Polityki Regionalnej.” – powiedział na zakończenie Sesji prezydent Rafał Bruski.