PORADY - Budki lęgowe dla kawek

Jako organizacja samorządowa nie tylko zajmujemy się sprawami zapisanymi w statucie ,lecz również zagadnieniami przyrodniczymi . Nasi koledzy z Technikum Przemysłu Drzewnego przez wiele lat nabywali sporego doświadczenia wykonując budki dla płatków . Łącznie zostało wykonanych ok. 250 , które zostały rozwieszone na Wzgórzu Wolności oraz w Nadleśnictwie Białe Błota . Jako prezes szkolnego koła przyrody LOP przez wiele lat edukowałem młodzież w tym zakresie .

Ponieważ ptaków jest coraz mniej chciałbym za pośrednictwem naszej strony zaapelować do społe-czeństwa , iż warto pamiętać o naszych ptakach . Jednym z powodów jest również to ,że podczas remontów dachów i elewacji nie zauważamy miejsca jej siedliska i przez to kawka traci miejsce lęgowe.

 

PORADA - Wieszamy budki drewniane albo plastikowe robione z kanistrów . Kanistry jako budki z powodzeniem używane są u nas między innymi dla sów dlatego zdecydowano się użyć ich także dla kawek .Drewniane jeśli chodzi o rozmiary , to wieszamy albo ,, normalne ,, niektórzy używają do siniaka , albo duże . Co do rozmiaru , to stwierdziliśmy ,że kawka nie jest wybredna i gnieździ się wszędzie , gdzie się zmieszczą ,lecz nie zapominać o drapieżnikach tj. kunach . Można również stosować zwykłe pudła kartonowe i wiadomo ,że nic nie kosztuje . Z punktu widzenia ochrony przed kunami polecam jednak budować budki o rozmiarach 25x25x80 cm , otwór wlotowy o średnicy 10-12 cm. Taka budka / podobnie jak dla innych gatunków / powinna być otwierana . Budki wieszamy na drzewach liściastych i iglastych na różnych wysokościach . Choć , gdy skrzynka wieszana jest w miejscu , gdzie kawka gnieździła się wcześniej , to staramy się zachować tą samą wysokość , na jakiej było gniazdo . Budki najlepiej wywieszać , bo kawki czasami wykorzystują je zimą , ponadto zajmują miejsca lęgowe bardzo wcześniej / styczniu czy lutym /. Ale nawet wtedy , gdy wieszamy wcześnie, trzeba liczyć się z tym ,że w pierwszym roku kawki w nich nie będą się gnieździć . Dzieje się również tak ,że zamiast kawek w pierwszych latach w skrzynkach przebywają bogatki , wiewiórki ,kowalika czy osy .

Jedno jest pewne ,że warto pomagać skrzydlatym !

Znajdź nas na Facebook